Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 14:30
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Zdravie a hygiena mamičky a dieťatka
24.12.2019
Zdravie a hygiena mamičky a dieťatka
Počas prvých mesiacov života našich ratolestí im musíme zabezpečiť zvýšenú starostlivosť. Nejde len o základné potreby ako kŕmenie, obliekanie či spán... čítať celé
Zariadenie detskej izby
21.12.2019 Článok
Zariadenie detskej izby
Detské postele a postieľky, matrace aj ostatný nábytok nesmú deťom škodiť, alebo ohrozovať ich zdravie. Rovnako aj posteľná bielizeň. Všetko by malo b... čítať celé
10 odporúčaná kozmetika na starostlivosť o opálenú detskú pokožku
23.08.2019
10 odporúčaná kozmetika na starostlivosť o opálenú detskú pokožku
Každý rodič vie, že v lete, keď slnko pôsobí najviac, sa o detskú pokožku treba starať jedinečným spôsobom, ale nie každý vie, ako sa o ňu starať po l... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Baby kolika - čo potrebujete vedieť a ako zaobchádzať?

Baby kolika - čo potrebujete vedieť a ako zaobchádzať?

Hovoríme o detských špičkách, keď dieťa plače nepretržite 3 hodiny, nedá sa nijakým spôsobom upokojiť a stáva sa niekoľkokrát (najmenej 3 krát) týždenne. Približne 20% detí vo veku od 2 týždňov do 3, niekedy 4 mesiace, trpí takýmito chorobami. Samotné ochorenia sa večer zhoršujú a nie sú ovplyvnené ani metódou kŕmenia, ani stravou matky.

Odkiaľ pochádzajú koliky?

Nebolo presne stanovené, čo je „kolika“ a odkiaľ pochádza. Lekári uznávajú, že príčinou je predovšetkým nezrelý tráviaci systém a nervový systém , ktorý sa v prvých týždňoch života vyvíja veľmi intenzívne. Gastrointestinálny trakt nenarodeného dieťaťa je sterilný a pri prvom jedle dostáva nielen signál na začiatok a prvý tráviaci proces, ale je tiež kolonizovaný baktériami. Črevná peristaltika začína fungovať, čo je pre dieťa úplne nový zážitok a môže ho cítiť ako nepohodlie, ktoré komunikuje s plačom.

Existujú tiež priestory, ktoré spájajú výskyt detskej koliky s nesprávnym pripevnením dieťaťa k prsníku (príliš plytké pripojenie, nesprávna poloha, problémy so zovretím bradavky môžu spôsobiť, že dieťa nasáva vzduch), ale materské mlieko samo osebe je významné vo väčšine prípadov nespôsobuje nežiaduce gastrointestinálne ťažkosti (menej ako 1% detí je alergických na materské mlieko). Zistili sa tiež súvislosti medzi fajčením cigariet alebo používaním nikotínových náhrad (náplastí) u matky a výskytom gastrointestinálnych ťažkostí u dieťaťa.

Vyššie uvedené ďalšie príznaky môžu poukazovať na ďalšie zdravotné problémy (napr. alergie na kravské mlieko u dojčiat kŕmených výživou) a mali by sa konzultovať s detským lekárom . Samotná kolika dieťaťa je diferencovaná s dyschéziou, t.j. defekatívnou poruchou, ktorá spočíva predovšetkým v abnormálnej koordinácii brušných svalov a svalov panvového dna. Dyschezja sa prejavuje úzkosťou a plačou asi 10 minút pred vytečením dieťaťa, ktoré neskôr prejde. V prípade koliky dieťaťa nemajú pohyby čriev vplyv na upokojenie dieťaťa. Spoločným prvkom oboch ochorení je čas ako najlepší liek.

Ako sa vysporiadať?

Prvým a základným spôsobom je trpezlivosť a pomoc v domácnosti. Účinnosť pri znižovaní počtu a dĺžky koliky u detí pomocou nefarmakologických a farmakologických metód nebola úplne dokázaná. Tieto metódy však môžu podporiť rodičov a do určitej miery zmierniť ich utrpenie.

Prenášanie, objímanie, hojdanie

Toto je najjednoduchší spôsob, ako upokojiť dieťa. Blízkosť a pocit bezpečia vedú k znižovaniu podnetov. Okrem toho zvislá poloha a mierny tlak na brucho podporujú prirodzené odplynenie. Vyplatí sa oddeliť dieťa od zvyšku domácnosti, intenzívne zvukové, vizuálne (ostré svetlo) podnety alebo pachy. Je dobré nosiť šatku (dieťa je pevne zabalené, blízko tela rodiča) alebo hojdať / nosiť v kolíske alebo kočíku. Mali by ste cítiť, čo uprednostňuje vaše batoľa. Alternatívou k hojdaniu je jemný odraz pri piłce rehabilitacyjnej (vertikálny pohyb), ale v tomto prípade je potrebné podporiť inú osobu, ktorá rodičovi pomôže sadnúť si na loptu s dieťaťom na svojich rukách a dohliada na ich bezpečnosť.

Tesné zabalenie alebo zabalenie dieťaťa do otulacz alebo do špeciálneho spacáku vám umožní obnoviť podmienky, ktoré v posledných týždňoch prevažovali v žalúdku matky. Pocit tesnosti uľahčuje väčšine detí upokojiť sa a zaspať. Túto funkciu plní aj napučiavanie do šálu.

Zmeniť spôsob kŕmenia dieťaťa

Pri prirodzenom kŕmení skontrolujte, či je dieťa správne pripevnené, či je správne uchopené a efektívne nasáva. Ak máte o tom pochybnosti a príznaky koliky sú sprevádzané nepríjemnými pocitmi podkovy

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk