


- Úvod
- Elektronické hračky
Elektronické hračky
Detská elektronika je pomerne širokou skupinou hračiek. Narazíte na detské notebooky, fotoaparáty, telefóny alebo drony. Ako vieme, bez zručností, ako je ovládanie telefónu alebo počítača, sa dnes nezaobíde nikto, preto nie je na škodu, ak na to vaše dieťa pripravíte už v útlom veku. Detská elektronika navyše rozvíja mnohé schopnosti – jemná motorika, sústredenie, učenie, zapamätávanie si, abstraktné a logické myslenie, komunikácia atď.













- TOP produkt
- TOP produkt
- TOP produkt
Drony sú vhodné pre staršie deti od veku okolo 7 rokov, predsa len, ide o drahšie hračky, ktoré vedia pri nesprávnej manipulácii aj ublížiť. Presný vek je však individuálny, navyše, ak budete dieťaťu asistovať, môžete dronovať i skôr. Detské drony majú nízku váhu, lietajú maximálnou rýchlosťou cca 10 km/hod., a majú krátky dolet (niekoľko desiatok, výnimočne i stoviek metrov). Funkcia videozáznamu alebo zhotovovania fotografií je skôr výnimkou. Pri výbere sa zamerajte hlavne na výdrž batérie. Lacnejšie modely vydržia lietať len niekoľko minút, tie drahšie pokojne i hodinu.
Detské fotoaparáty a kamery
Na rozdiel od dronov by mali detské fotoaparáty a kamery skutočne zhotovovať video aj zvukový záznam. Kategória naozaj lacných hračiek väčšinou disponuje obmedzenou pamäťou. Hovoríme napríklad o jednorazovom fotoaparáte, na ktorom je možné zhotoviť len 20 obrázkov.
Dnes už však vašim deťom môžete aj za pomerne nízku cenu kúpiť digitálne zariadenia, ktoré fungujú na klasickú SD kartu, takže, v podstate, plnohodnotne nahrádzajú klasickú audiovizuálnu techniku. Pýtate sa, kde je teda rozdiel? Tieto modely majú robustnejšie telo, ktoré je odolné voči nárazom, samozrejmosťou je veľmi jednoduché ovládanie, omnoho menej kvalitná optika a nepochybne i cena. Napríklad, „normálny“ detský digitálny fotoaparát s funkciou natáčania videa kúpite už od 17 eur.
Detské notebooky
S detským notebookom alebo takzvaným „mojím prvým laptopom“ sa môžu hrať deti od niekoľkých mesiacov. Počítače pre úplne malé detičky by mal mať prednastavené funkcie – napr. po stlačení tlačidla sa spustí melódia, zasvieti svetielko, pohne sa obrázok. Modely pre staršie deti by mali disponovať jednoduchými počítačovými hrami, slúžiť na písanie a čítanie, mali by sa dať ovládať tlačidlami aj myšou a mať ďalšie funkcie, ako je možnosť zmeny pozadia na obrazovke či prehrávanie hudby. Pomerne bežnou je taktiež výučba cudzích jazykov. Detské laptopy zvyčajne fungujú na klasické batérie, pri výbere preto nemusíte riešiť žiadne komplikované technické záležitosti.
Elektronické hudobné nástroje
Všetky hudobné nástroje, ktoré majú v sebe zabudované melódie a rôzne zvuky (tradičné bubienky či triangel medzi ne neradíme), môžeme taktiež označiť za interaktívne a robotické hračky. Z hľadiska vývoja ide určite o veľmi dobrý spôsob hrania sa. Akékoľvek hudobné nástroje tohto typu sú vhodné pre úplne malé, ale i staršie deti.
Robotické zvieratká a roboty
Robotické zvieratká alebo rôzne stavebnice áut, budov či dinosaurov, ktoré musí dieťa najprv poskladať a následne začnú behať, skákať, svietiť či rozprávať, predstavujú veľmi pokrokovú hru, ktorá rozvíja skutočne všetky možné schopnosti. Pozor, nepleťte si ich so psom na diaľkové ovládanie alebo humanoidnými robotmi, ktorých sme si spomenuli hneď na začiatku. Tieto hračky v sebe spájajú tréning jemnej motoriky a logického myslenia, u dieťaťa navyše vzbudzujú záujem o techniku ako takú.
Ako vyberať robotické zvieratká
V závislosti od veku je nutné siahnuť po hračkách, ktoré disponujú vhodným počtom súčiastok. Tie musia byť navyše aj primerane veľké. Vo všeobecnosti platí, že deti do cca 3 rokov takúto hru nezvládnu najlepšie, keďže si vyžaduje pomerne veľkú dávku sústredenia a zapojenie jemnej motoriky, ktorá nie je v tomto veku dostatočne vyvinutá.