Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 14:30
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Zdravie a hygiena mamičky a dieťatka
24.12.2019
Zdravie a hygiena mamičky a dieťatka
Počas prvých mesiacov života našich ratolestí im musíme zabezpečiť zvýšenú starostlivosť. Nejde len o základné potreby ako kŕmenie, obliekanie či spán... čítať celé
Zariadenie detskej izby
21.12.2019 Článok
Zariadenie detskej izby
Detské postele a postieľky, matrace aj ostatný nábytok nesmú deťom škodiť, alebo ohrozovať ich zdravie. Rovnako aj posteľná bielizeň. Všetko by malo b... čítať celé
10 odporúčaná kozmetika na starostlivosť o opálenú detskú pokožku
23.08.2019
10 odporúčaná kozmetika na starostlivosť o opálenú detskú pokožku
Každý rodič vie, že v lete, keď slnko pôsobí najviac, sa o detskú pokožku treba starať jedinečným spôsobom, ale nie každý vie, ako sa o ňu starať po l... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Haptonómia alebo informácie o tom, ako nadviazať kontakt s dieťaťom v žalúdku

Haptonómia alebo informácie o tom, ako nadviazať kontakt s dieťaťom v žalúdku

Koža dieťaťa je ako ucho. Toto je najväčší a najcitlivejší zmysel dieťaťa - počas tehotenstva aj v prvých mesiacoch po narodení. Zmysel pre dotyk dieťaťa sa stimuluje dotykom jeho úst, hraním s pupočnou šnúrou alebo saním jeho prstov. Mnohé štúdie tiež ukázali, že deti reagujú na dotyk rodičov, aj keď si kladú ruky nielen priamo na svoje telo, ale na brucho svojej matky. Často je možné pozorovať výrazné reakcie dieťaťa na dotyk brucha: jasné pohyby rúk alebo nôh, otáčanie chrbta po ruke rodiča. Tieto reakcie sú častejšie a sú jasnejšie ako reakcie na hlasy alebo svetlo.

Haptonómia - čo je to?

Haptonomia je štúdia psycho-emocionálneho kontaktu medzi rodičmi a nenarodeným dieťaťom. Koncept sa narodil vo Francúzsku a je dnes veľmi populárny. V Poľsku je stále nové, aj keď som veľmi rád, že čoraz viac pôrodných škôl tento problém zavádza počas stretnutí s rodičmi.

Kontakt s dieťaťom od 4 do 5 mesiacov je z hľadiska vývoja veľmi prospešný, pretože stimuluje nervový systém a pozitívne ovplyvňuje pohodu plodu. Dieťa pozitívne reaguje na podnety, ktoré sú pre neho dobré a žiaduce. Tento typ kontaktu tiež umožňuje rodičom objektivizovať alebo „humanizovať“ malú bytosť, ktorá napriek tomu, že sa kedykoľvek objaví na svete, je stále nereálna.

Haptonómia sa viac než len náhodou dotýka žalúdka. Budúci rodičia môžu ísť na workshopy, kde sa naučia, ako sa dotknúť brucha, aby nadviazali dialóg s dieťaťom, zistili, čo sa mu páči a čo ich obťažuje. Osobitnú úlohu tu zohrávajú otcovia a partneri, ktorí majú šancu nadviazať užší vzťah s dieťaťom, ktoré je stále v žalúdku svojej matky. Otecko, často trochu nabok, neschopné cítiť prvé pohyby dieťaťa, vďaka haptonomickým workshopom sa môže plne podieľať na budovaní prvých väzieb. Ak sa chcete trochu priblížiť dieťaťu, rodičia si môžu vypočuť jeho reakciu na hlas a dotknúť sa doma pomocou domowego detektora tętna płodu.

Vitajte vo svete, zlato

Bežný čas strávený dotykom a lepením vás spozná v tele. Váš partner zistí, čo vás uvoľňuje a pomáha zmierniť bolesť, čo bude určite užitočné v posledných týždňoch tehotenstva a počas pôrodu. Samotné haptonomické workshopy vám povedia, ako sa nosiť a starať sa o svoje batoľa.

Dotyk, jemné hladenie alebo iba kontakt pokožky s pokožkou s matkou je to najlepšie, čo môžeme dieťaťu dať v prvých okamihoch po narodení. Dotykom, ktorého receptorom je celá koža, je najrozvinutejší zmysel dieťaťa po narodení. Masáž s naturalnym olejem, teplá dotyk je signál pre naše dieťa: Milujem vás, ste pre mňa dôležití, prijímam vás. Upokojuje oboch: dieťa aj dospelého, ktorý vykonáva masáž.

Nekompetentná masáž môže byť pre dieťa nepríjemná, preto je dobré robiť ju pod vedením niekoho skúseného. Pozorujte dieťa a nasledujte ho. Ak dieťa odtlačí ruky alebo námety, stojí za to vzdať sa objímania alebo masáže a skúsiť inokedy.

Haptonomia hovorí o trojuholníku: dieťa, matka a otec. Ak z nejakého dôvodu otec chýba, môže ho nahradiť iná osoba v blízkosti svojej matky. Vďaka dialógu, rozhovorom a spoločnému tráveniu času dostanete vy a vaše dieťa obrovskú dávku bezpečnosti a lásky. Je to kapitál, ktorý sa v budúcnosti určite vyplatí.

Tehotenstvo s vysokým rizikom

V prípade vysokorizikových tehotenstiev je potrebná opatrnosť. Hladenie brucha môže zbytočne stimulovať maternicu, aby sa sťahovala. Nemusíme sa však úplne vzdať budovania vzťahov dotykom. Všetko, čo musíte urobiť, je položiť ruky na brucho do pohodlnej a relaxačnej polohy.

Dotyk a priamy kontakt s rodičom je prospešný a stimuluje rozvoj predčasne narodených detí. Príkladom toho je populárny klokan. Deti narodené včas môžu byť tiež klokanmi. Je dôležité, aby sa dieťa a rodič navzájom dotýkali bez oblečenia. V nasledujúcich týždňoch života dieťaťa sa oplatí pokúsiť sa ho zraziť do šálu. Pre začiatočníkov odporúčam chusty tkane a zaregistrujte sa na workshop s profesionálom.

Napriek trendom

Súčasný životný štýl, trendy a móda nevedú k blízkosti. Kolísky, vahadlá, hojdačky a vodítka, ktoré poskytujú pokyny pre dieťa, nevedú k dotyku s dieťaťom. Potrebujete tiež čas na dotyk a spojenie

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk