Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 14:30
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Zdravie a hygiena mamičky a dieťatka
24.12.2019
Zdravie a hygiena mamičky a dieťatka
Počas prvých mesiacov života našich ratolestí im musíme zabezpečiť zvýšenú starostlivosť. Nejde len o základné potreby ako kŕmenie, obliekanie či spán... čítať celé
Zariadenie detskej izby
21.12.2019 Článok
Zariadenie detskej izby
Detské postele a postieľky, matrace aj ostatný nábytok nesmú deťom škodiť, alebo ohrozovať ich zdravie. Rovnako aj posteľná bielizeň. Všetko by malo b... čítať celé
10 odporúčaná kozmetika na starostlivosť o opálenú detskú pokožku
23.08.2019
10 odporúčaná kozmetika na starostlivosť o opálenú detskú pokožku
Každý rodič vie, že v lete, keď slnko pôsobí najviac, sa o detskú pokožku treba starať jedinečným spôsobom, ale nie každý vie, ako sa o ňu starať po l... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zdravá chrbtica so školskou výbavou, alebo ako si vybrať správny batoh?
23.08.2019

Zdravá chrbtica so školskou výbavou, alebo ako si vybrať správny batoh?

Detský batoh musí byť najkrajší a najmódnejší, najlepšie motívy z rozprávok. Pre rodičov by to malo byť také, ktoré výrazne zmierňuje chrbticu a uľahčuje každodennú cestu z domu do školy a späť. Poruchy držania tela ovplyvňujú 30% až 60% detí. Ťažká a zle vybraná školská taška môže zhoršiť chyby držania tela dieťaťa. Ako zvoliť správny batoh do školy, ktorý sa postará o zdravé chrbát? Koľko by to malo vážiť Pri výbere novej školskej tašky si pozrite pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať.

Batoh pre deti

Pri výbere správneho batohu pre dieťa začnime s veľkosťou. Malo by byť prispôsobené výške dieťaťa. Deti v ranom školskom veku, t. j. vo veku od 6 do 9 rokov, môžu dorásť až do 6 cm za rok. Bez správnej prevencie to môže viesť k chybám pri držaní tela. Svalnatý systém pri takom rýchlom raste neudržiava tempo vývoja kostry a dostatočne ho nechráni. Mladé kolená, chodidlá a najmä chrbtica sú vystavené najväčšiemu stresu. Šírka batohu preto nemôže prekročiť šírku ramena a nesmie byť dlhšia ako asi osem centimetrov pod pásom.

Je vhodné vybrať si školskú tašku vybavenú nastaviteľnými remienkami. Nastavenie by malo byť v dvoch fázach, takže môžete nastaviť ich dĺžku a hmotnosť na správnom mieste na chrbte. Šle by mali byť široké a mäkké, čo zlepší celkový komfort dieťaťa. Dobrým riešením sú ďalšie pracky, ktoré upevňujú traky vpredu vo výške hrudníka a v páse. Vďaka tomu je hmotnosť rozdelená na dve miesta. Vzhľadom na to, že väčšina školského roka je šedá a pochmúrna, oplatí sa tiež postarať sa o bezpečnosť cesty nášho dieťaťa pripevnením rôznych reflektorov k batohu. To zvýši jeho viditeľnosť, keď spadne súmrak. Dobré batohy sú už s nimi okamžite vybavené.

Koľko váži batoh?

Váha školskej tašky je veľmi dôležitá záležitosť. Vyberme najľahší, bez zbytočných rámov. Čo neznamená, že si kúpite tašku alebo tenký batoh. Mal by byť spevnený iba na chrbte. Dieťa bude rovnako niesť váhu kníh a poznámkových blokov, takže mu nepridáme ďalšie kilogramy. Vystuženie by malo byť také, aby sa prispôsobilo tvaru chrbta a podporovalo správne držanie tela. Za zmienku stojí, či tornister má špeciálne vydutie na podporu bedrovej chrbtice.

Ak hovoríme o zadnom paneli, musíte venovať pozornosť tomu, z akého materiálu je vyrobený. Najlepšie je, ak je mäkký a priedušný. Zabráni sa tým poteniu a prehriatiu vášho dieťaťa, čím sa zníži riziko ochorenia. Nesprávne zvolená alebo príliš ťažká školská taška môže spôsobiť laterálne zakrivenie chrbtice, t. J. Skoliózu. Stáva sa to, keď dieťa nosí batoh, napríklad na jedno rameno, v dôsledku čoho je chrbát nerovnomerne naložený. Dôsledkom nesenia príliš veľkej hmotnosti je, že sa dieťa nakláňa dopredu, čo spôsobuje zaoblenie chrbta a zakrivenie chrbtice v hrudnom segmente. Ak sú svaly preťažené, môže to viesť k zmenám v pohybovom aparáte a objaveniu sa chybných postojov. Medzitým by hmotnosť batohu a jeho obsah nemala prekročiť 10 - 15% telesnej hmotnosti dieťaťa. Vyššie uvedené nosenie batohu na jednom ramene má tiež významný vplyv. Hmotnosť, s ktorou nakladáme chrbticu, sa zvýši až o 60%. Je dobré, keď má batoh viac priehradiek. To uľahčí nielen poriadok, ale aj správne umiestnenie. Hmotnosť sa rozdelí symetrickejšie. Stojí za zmienku, že ťažšie veci ležia nižšie a ľahšie vyššie. Zabalíme sa do školského batohu čo najmenej: zeszyty w miękkich okładkach, iba potrebné učebnice a doplnky. Bez zbytočných pomôcok alebo hračiek.

Alternatíva k tradičnému batohu alebo školskej taške

Stále viac a viac batohov alebo školských tašiek má zabudované ďalšie wysuwane rączki i kółeczka. Zdá sa logické, že pre dieťa bude ľahšie vytiahnuť batoh, ako ho nosiť. Nič nemôže byť viac zlé. Dieťa ťahá batoh jednou rukou, pričom si neudržiava symetriu, ktorá spôsobuje jednostranné zaťaženie, siluetu otočenú a jedno rameno sklopené dozadu. Batoh môžete ťahať iba na rovnom povrchu, a ako viete, v škole sú schody, na ceste do školy sú rôzne pasáže, na ktorých batoh s kolieskami nejde a dieťa ešte musí niesť váhu. Určite zdravšie riešenie bude mať na sebe správne vybraný batoh a bude dohliadať na jeho hmotnosť.

Takže čas na zhrnutie

Pri výbere správnej školskej tašky je potrebné zvážiť niekoľko vecí:

  • hmotnosť batohu - najlepšie je zvoliť ten najľahší,
  • pruhovaný
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

© 2018 Všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk